Valmistuin 2001 metalliartesaaniksi Joensuussa ja suosikkihommaani siinä laitoksessa oli ehdottomasti alipainevalu, eli erilaisista vahoista muotoiltiin ja veistettiin aluksi jonkinlainen malli korusta ja sen ympärille valettiin kipsiä. Viimeisessä vaiheessa muotti poltetaan korkeassa lämpötilassa ja sula metalli kaadetaan sisään. (Muun muassa Kalevalakorun mallit valmistetaan sillä tapaa.) Tässä lisäksi yksi vanha kuvasarjakin alipainevalun työvaiheista: http://koti.mbnet.fi/wfan/valut.html
Ja muutamia esimerkkejä sillä metodilla valmistetuista koruistani: (Olin siihen aikaan vielä tosi kiinnostunut rihkamatyylisistä koruista, joten se näkyy varsinkin noissa vanhoissa pronssikoruissani..)
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-korut9.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-korut6.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-korut8.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-korut13.jpg

Tässä esimerkkejä myös hopealevystä ja langoista tehdyistä koruistani: (Osassa käytetty myös kuulaketjua, kukan muotoisia spacer-helmiä ja muuta vastaavaa.)
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-hopea06.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-hopea15.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-hopea26.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-filigran06.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-hopea22.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-hopea25.jpg



Tässä myös yksi hopeasta ja kvartsista tehty rintaneula, millä menestyin aika hyvin yhdessä kilpailussa opiskeluaikana.

Ja joitakin muita kivikorujani: (Niitä en ole voinut kuitenkaan valmistaa enää opiskeluaikojen jälkeen, koska en omista mitään alaan liittyviä koneita..)
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-kiviformaus01.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-kivihartsi01.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-kivihartsi02.jpg
Nämä kaksi menevät enemmän jo esinetaiteen puolelle: http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-kivirasia01.jpg - http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-kivipisara.jpg

Seuraavana esimerkkejä myös takorautaisista koruistani:
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-takorauta17.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-takorauta27.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-takorauta22.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-takorauta24.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-takorauta26.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-takorauta28.jpg


Kierrätys on ollut aina hyvin lähellä sydäntäni ja käytän takotuotteissakin paljon vanhoja hevosenkenkiä, ratanauloja ja muuta sen tyyppistä materiaalia, joten on ihan hauskaa tehdä korujakin vaikkapa vanhoista lusikoista, rikkinäisten kellokoneistojen osista ja vanhoista kolikoista jne. Tein ensimmäiset joskus viime talvena ja palaute oli joka puolella niin positiivista, ettei tavallisille hopeakoruille meinaa riittää enää aikakaan, koska pitäisi aina vain näitä tehdä.

http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset02.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset03.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset04.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset05.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset09.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset11.jpg
http://koti.mbnet.fi/wfan/kuvat/v-riipukset12.jpg



Viimeisimmät näistä "steampunk" henkisistä koruista valmistuivat oikeasti vasta eilen ja kaikista löytyy isompia kuvia muun muassa deviant-sivultani.. http://astalo.deviantart.com